içinde

5 Sitcom Efsanesi – Dizi ve Film Önerisi

Situation comedy yani durum komedisi anlamına gelen sitcom, ekranlarda bolca gördüğümüz programlardan. Genellikle belli mekanlarda, karakterlerin gülünç halleri, içinde bulundukları komik durumlar işlenir ve kahkaha efektleri de sitcomların vazgeçilmezlerindendir. 1970’li yıllarda dikkat çekmeye başlamışsa da asıl çıkışını 80’lerde yapmıştır. Günümüzde ise bu türe olan ilgi ve sevgi devam etmekte.

Gelin şimdi hep birlikte bu türün en nadide örneklerine bir bakalım.

Seinfeld

Seinfeld 1989 ve 1998 yılları arasında yayınlanmış ‘hiçbir şey’ konulu, yazarların gerçek hayatlarından alıntılar yapılarak çekilmiş Emmy ödüllü sitcom. Kimileri Seinfeld’i sitcomların atası olarak da tanımlar. İzleyici karşısında çekimleri yapılmış olduğundan dizide duyduğumuz kahkahalar bizim bildiğimiz efektlerden değil; aslında orada bulunup canlı olarak diziyi izleyen izleyicilerin kahkaha seslerini duyuyoruz.

Sitcom: Seinfeld
Sitcom: Seinfeld

Deyim yerindeyse dünya dışı bir karakter çizen Kramer; izleyenleri bazen aşırı saf tavırlarıyla çileden çıkarıp bazen de aynı tavırlarla kahkaha attıran Costanza; zeki, tatlı tavırları ve muhteşem dansıyla akıllara kazınan Elaine; her bölümde yaptığı stand up konuşmalarıyla o bölüm hakkında esprili ipuçları veren, arkadaşlarına göre günlük hayatta aşina olduğumuz bir karakter olan Seinfeld… Her biri kendine özgü tavır ve yaşam stilleriyle diziye renk katan karakterler, kendi hayatlarımız ve çevremizden bir şeyler bulabileceğimiz olaylar, komedi anlayışımıza minik dokunuşlar yapan esprileri ile Seinfeld listemizin başını çekmektedir.

Sitcom: Seinfeld
Sitcom: Seinfeld

The Big Bang Theory

Sitcom: The Big Bang Theory
Sitcom: The Big Bang Theory

The Big Bang Theory 2007 – 2019 yılları arasında yayınlanmış, zaman zaman dizide ana karakterler olarak yer alan 3 yardımcı oyuncu ile beş arkadaşı konu alan ve nerd kültürünü de işlemeyi es geçmemiş efsanelerden bir diğeri.

The Big Bang Theory
Sitcom: The Big Bang Theory

Üstün zekalı iki ev arkadaşı olan Leonard ve Sheldon, karşı dairelerine taşınan sarışın güzel Penny ve uzay mühendisi olan Rajesh ve Howard’ın arkadaşlıklarını, birbirleriyle olan ilişkilerini, farklı ilgi alanları ve becerilerini bir araya gelince ortaya çıkan diyalog ve tavırları komik şekilde işlenmiştir. 12 sezon süren dizi 10 kez Emmy ödülü almıştır.

The Office

Sitcom: The Office
Sitcom: The Office

The Office, Bir ofiste çalışsaydınız nasıl bir yer olmasını isterdiniz? Peki ya tüm çalışanları arkadaş olarak görüp değer veren bir patrona ne derdiniz? ‘Böylesini hayal bile edemem’ diyebileceğiniz bir ofis varsa o da bu ofistir.

The Office
The Office

Dunder Mufflin Kağıt Şirketi’nin Scranton Şubesi’nde çalışanların ofis yaşantılarını izlerken onlarla birlikte utancı, sevgiyi, anlayışı, öfkeyi, eğlenceyi yaşayacağınız, insanı duygudan duyguya sürükleyen Emmy, Altın Küre ve daha birçok ödüle sahip bir efsane. Heyecanlı ve aşırı tavırlarıyla Michael, sakin ve mantıklı halleriyle Jim, anlayışlı ve yardımsever biri olarak Pam, hırslı biri olarak Dwight ve kendine has tavırlarıyla diziye renk katan diğer karakterleriyle tüm zamanların en iyi televizyon dizilerinden biri olarak kabul görmüştür.

The Office
The Office

How I Met Your Mother

How I Met Your Mother
How I Met Your Mother

How I Met Your Mother, ismine baktığımızda bir tanışma hikayesi gibi dursa da arkadaşlık, aile bağları, gönül ilişkileri, kültürlerin farklılaştığı noktalar ve bunların bir arada barınabilme hikayelerini beş arkadaşın hayatlarında olan bitenleri bazen acı, bazen tatlı olaylarla; fakat çoğu zaman umutvari hislerle izliyoruz.

How I Met Your Mother
How I Met Your Mother

Dizi, final bölümüyle şaşırtmış olsa da aslında dikkatli izleyicilerin tahmin edebildiği bir son olmuştur. İzleyicilerinin Mavi Fransız kornosu, sarı şemsiyesi, kanka kanunları, mucizelerin beklendiği terası ve daha birçok akılda kalan obje ve mekanları ile andığı dizi how ı met your mother, ödüllü efsanelerdendir.

How I Met Your Mother
How I Met Your Mother

Friends

Friends
Friends

Friends, Efsane sitcom deyince akla ilk gelen yapım olan friends bir gençlik ve arkadaşlık dizisidir.

Friends
Friends

1994 – 2004 yılları arasında yayınlanmış, fazlasıyla iyi eleştiri almış, 6 arkadaşın yaşam maceralarını eğlenceli bir şekilde konu alan ödüllü bir sitcomdur.

Friends
Friends

Ekranlarda değişimlerine şahit olduğumuz, karakterleriyle birlikte büyüyerek izlediğimiz dizi aradan geçen zamana rağmen hala popülerliğini devam ettirmekte ve henüz tarihi kesinleşmemiş özel bir bölüm için de çalışmalara başlanmış durumdadır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

300 Spartalı

300 Spartalı ’nın Gerçek Hikayesi! Neler Yaşandı?

Mars Gezeninde Su Aramaları Devam Ediyor.