içinde ,

Afrika Aslanları Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey!

Aslanların Yaşamsal Özellikleri Neler?

Afrika aslanları, afrika’nın en büyük yırtıcı kedisi, dünyada ise en büyük ikinci yırtıcı kedi olarak bilinir. (En Büyük Olanı Kaplandır.) 4 büyük kedi arasında yer almaktadır. En büyük kaplan olmasına rağmen, en güçlü yırtıcı aslandır. Aslanların erkek olanlarının boyu 90 cm’yi kuyruk dahil olmak üzere 2,70 metreyi, ağırlıkları ise 270 kiloyu bulur. Dişi aslanlar ise bu oranların yarısı kadardır. Postunun rengi ise kahverengi ve sarı tonlarındadır. Erkek aslanların yelesinin rengi, kahverengi, sarı veya siyah, kahverengidir. Aslanların alnı geniş, oldukça güçlü çenesi, uzayarak çıkan tırnakları ve kısa, yatık ve sarımtırak tüyleri vardır. Kuyruklarının ucunda ise püskül vardır. Erkek aslanlarda, baş etrafında olacak şekilde güzel ve uzun yeleler varken, dişi aslanlarda yele yoktur. Erkek aslanlarda, bu perçemli yeleler, kızdıkları zaman kabarır. Vahşi doğada, bilinen en güçlü ve yırtıcı kedidir. Aslanların kükremeleri etrafındaki diğer canlılara korku salarken, aynı zamanda 5 km uzaktan duyulabilir. İnsanları dahi av olarak kullandıkları görüşmüştür.

Avlanan Aslan
Avlanan Aslan

Aslanların Beslenme Şekilleri!

Aslanlar vitamin alabilmek için genellikle etobur olsalarda, yeri geldiğinde ağaçlardan düşmüş meyveleride yerler. Aynı zamanda bu vitaminleri, avladıkları hayvanların iç organlarından karşılarlar. Aslanlar nedendir bilinmez ama, genel olarak avının önce arka tarafından başlayıp, sırasıyla iç organlarını ve en son baş kısmını yer. Eğer ki bir aslan, hayvanat bahçesinde bakılıyorsa (esir) yemesi için önüne atılan etlere vitamin verildiği takdirde, en iyi şekilde gelişim gösterir. Savanada avlanma işini yapan genellike dişi aslanlardır. Ancak avı yakalayan onlar olsada, öncelik her zaman erkek aslanlar dadır. Daha sonra dişiler beslenir, en son ise yavrular yeme fırsatı bulur. Dişi aslanlar çoğunlukla zebra ve antilopları avlarlar. Ancak fırsatını bulunca da kamış sıçanı gibi küçük canlıları da avlanmaktan geri kalmazlar. Çiftlik hayvanlarının yanında insanları da av olarak seçtikleri görülmüştür. Aslanlar çok acıktıkları zamanda ise kendilerinden çok daha büyük olan hayvanlara da saldırdıkları görülmüştür. Bunların arasında afrika filleri de vardır. Afrika fillerinin kulakları çok hassa olmasına rağmen geceleri pek iş görmezler. Aynı zamanda da Afrika fillerinin gözleri, geceleri çok iyi görmez. Bu durum ise aslanlar için çok büyük bir fırsattır. Gece vakti savunmasız olan bir Afrika filini aslanlar grupça hareket ederek etkisiz hale getirip avlayabilirler.

Dişi Aslanlar
Dişi Aslanlar

Aslanların Avlanma Şekilleri Neler?

Afrika aslanları grup halinde gezerek saldırı veya savunma esnasında avlarını yada rakiplerine tuzak kurup pusuya düşürürler. Aslanlar, genel olarak gündüz vakitlerini, tembel bir hayvan gibi, gün boyu uyuyarak geçirirken geceleri ise avlanırlar. Avlanma sırasında hiçbir aslan kükremez iken birbirleri ile iletişimi koparmamak için homurdadıkları olur. Aslanlar, denk geldiğinde leş yemekten çekinmezler. Afrika aslanlarının hızı ortalama olarak saatte 55 kilometreyi bulur. Fakat Afrika aslanları bu hızlarını çok kısa bir süre olarak devam ettirir. Hızlarını almadan 3,60 m yüksekliğe zıplayabilirler. Afrika aslanları, aynı zamanda 12 metreye atlayabilirler.

Dişi Aslan
Dişi Aslan

Aslanların Üreme Şekilleri?

Afrika aslanlarının çiftleşmeye başlama yaşı 2’dir. Ancak tam olgunluk yaşları 5’tir. Erkek çok eşli yani poligamdır. Erkek aslan, çiftleşme öncesinde ve çiftleşme esnasında sürekli olarak kükrer. Eğer çiftleşme esnasında, farklı bir erkek aslan işe karışırsa, ölümcül kavgalar meydana gelebilir. Dişi aslanların maksimum gebelik süreleri 112 gündür. Dişi aslanlar tek seferde en fazla 5 yavru dünyaya getirebilir. Yeni doğmuş olan yavrular 6 gün boyunca kör olurlar. Ayrıca benekli kürkleri olur. Dişi aslanlar, yavrularını 3. aylarında sütten keserek onlara avlanma dersleri verir. 1 yaşına gelen yavru aslanlar, bu avlanma işini kendileri yapmaya başlarlar. Yavru aslanların, avı en son yedikleri için ölüm oranı çok fazladır. Dişi aslanlar, bu durumun önüne geçebilmek için, bazen sadece yavru aslanlar için avlanırlar. Ancak bu aynı zamanda, doğal olan bir nüfus kontrol sistemidir.  

Afrika Aslanlarının Düşmanları?

Afrika aslanları, çok güçlü ve yırtıcı canlı olmalarına rağmen çok fazla düşmanı vardır. Avlanma sırasında, avları bile kendilerine düşman olabilir. Örnek vermek gerekirse, zebraların, aslanlardan kaçarken savurdukları çifteler, aslanların kemiklerini, yada dişlerini kırabilir. Böyle bir durumun yaşanması, aslanları sakat bırakır ve küçük kemirgenlerle beslenmek zorunda kalabilirler. Yine aynı şekilde aslanların diğer düşmanlarının arasında afrika mandası, gunu, beyaz antilop gibi çok sert boynuzları olan canlılardan çok ağır bir boynuz darbesi ile yara alabilirler. Bu aldıkları yara eğer temizlenmezse enfeksiyon kapmalarına ve ölmelerine yol açabilir. En tehlikeli durum ise avlarını ellerinden almak isteyen bir grup benekli sırtlan ile karşılaşmaları dır. 3-5 dişi aslanın avını, 15 sırtlandan oluşan bir grup benekli sırtlan, aslanların avlarını çalmakla kalmaz, onların vücutlarında ölümcül yaralar açabilirler.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

brian_acton_whatsapp

Signal Kurucusu Brian Acton’ dan Bomba Gibi WhatsApp İtirafı!

kitaplik

Okurken Sürükleneceğiniz En İyi 5 Macera Kitabı!