içinde ,

Ayın Karanlık Yüzü, Ayın Karanlık Yüzünde Ne Var?

Ay'ın Karanlık Yüzü - Meraklı Şahsiyetler - YouTube

Ayın karanlık yüzü, bilinmediği ve görülmediği için komplo teorisyenlerinin ve UFO’cuların vazgeçilmezidir. Ancak, genel olarak, bilim insanları tarafından kabul gören bir ifade olmamıştır. 

Ay ile Dünya, birbirleri ile yerçekimsel kilitlenmede olduklarından dolayı, bizler, Dünyamızdan, Ayın ancak bir yüzünü görebiliyoruz. Göremediğimiz yüzü ise, Güneş ışığını almaması değil, Ayında aynı Dünyamız gibi kendi etrafında dönen bir gök cismi olmasıdır.

Bu konuyu daha iyi anlayabilmeniz için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ay 1,54° yörünge eğikliği ile kendi etrafında döndüğünden dolayı, ayın yüzeyinde tüm bölgeler zaman aralıklarıyla güneş ışığı görmektedir. Bu sebepten dolayı Ay’ın arka tarafı yada Ay’ın arka yüzü demek daha doğru olacaktır.

Ay Ön Yüz
Ay Ön Yüz

Ayın Karanlık Yüzü İlk Ne Zaman Görüntülendi?

Ay’ın karanlık yüzünü 1960 yılına kadar, Dünyamızdan göremediğimiz den dolayı, yada Ay’ın karanlık yüzüne uzay aracı gönderdiğimiz den dolayı, herhangi bir gözlemleme yapılamamıştır.

1959 yılında, üzerinde radyo ünitesi, bataryası, fotoğraf makinesi ve jiroskobu olan LUNA3 adlı Sovyetler Birliği’nin uzay gözlemleme aracı, ilk kez Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatmayı başardı.

LUNA3 uzay aracının üzerinde, günümüz teknolojisine göre çok basit ama iddialı bir düzenek vardı. LUNA3 uzay aracının üzerinde bulunan fotoğraf makinesi ile görüntülenen yerler, uzay aracının içinde taranıp, daha sonrasında da radyo dalgaları ile dünyaya yönlendiriliyordu.

LUNA3 uzay aracı toplam 29 fotoğraf çekti. Ancak Dünya’ya dönüş yaparken sadece 17 adet fotoğraf gönderebildi. LUNA3 uzay aracı ile 29 Ekim 1959 tarihinde iletişim tamamen koptu. LUNA3 uzay aracının, Dünyamızın atmosferine girdiğinde yandığı yada Dünyamızın yörüngesinde bir süre dolandığı düşünülüyor.

Ayın Karanlık Yüzü
Ayın Karanlık Yüzü

Ayın Karanlık Yüzü’ nün Net Çekimleri Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Ayın karanlık yüzü ile ilgili olarak çalışmalar devam ederken, yine Sovyetler Birliği tarafından üretilen ZOND3 isimli uzay aracı, 1965 yılında Ay’ın arka tarafı ile ilgili olan bilgilerimizi daha da arttırdı. Ancak Sovyetler Birliği’nin yaptığı ZOND uçuşlarının asıl görevi ise Mars’a ulaşmak ve Dünya ile Mars arasındayken, iletişim kurabilecek teknolojiye sahip olduklarını göstermekti.

Morötesi ve kızılötesi spektrometresi, kozmik ışın dedektörü, iki kamerası, manyetometresi, meteorid dedektörü ve güneş parçacığı dedektörü olan ZOND3 uzay aracı, fırlatma dan 33 saat sonra Ay’ın yörüngesine ulaşıp, etrafında dolaşırken, 1959 yılında gönderdikleri LUNA3 isimli uzay aracının gözlemleyemediği bölgeler ve diğer bölgelerin fotoğraflarını 68 dakika sürecek şekilde daha kaliteli olarak çekip dünyaya iletti.

ZOND3 uzay aracı, Mars yolculuğuna devam ederken Dünya’dan 95 milyon km uzaklaştıktan sonra, haber alma işlemi kesintiye uğradı ve ZOND3 isimli uzay aracı ile birdaha iletişim kurulamadı. Bu sebepten dolayı ZOND3 isimli uzay aracının asıl görevi olan Mars ve Dünya arasındaki iletişimin sağlanması amacı yerine getirilemedi ve görev başarısız oldu.

ZOND3 isimli uzay aracının çekmiş olduğu fotoğraflar ile Ay’ın karanlık yüzünde ki düzlükler, kraterler ve dağlar net olarak tespit edilebilmişti. Bu tespitler Sovyetler Birliği’nin uzay araçları, LUNA3 ve ZOND3 ile yapıldığından dolayı, Ay’ın karanlık yüzünde ki tespit edilen yerlerin isimleri, Uluslararası Astronomi Birliği’nde tartışmalara neden olsa da Sovyetler Birliği’nin bilim insanları tarafından konulmuş oldu.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

balkan_savasi

Balkan Savaşları ve Sonuçları, Neler Yaşandı?

chrome-android

Google Chrome, Android İçin Yenileme Yapıyor!