içinde ,

Bukalemunlar Nasıl ve Neden Renk Değiştirir?

Bukalemunlar nasıl ve neden renk değiştirir? Bukalemunların çevresindeki renk uyumuna göre renklerini değiştirdiklerine dair yanlış bir düşünce vardır. Aslında bu durum tamamen farklıdır.

Bukalemunlar normal hallerinde yeşil renktedirler. Yani doğa ile bir uyum halindedir. Ancak erkek bukalemunlar, rakip farklı bir erkek bukalemunun ya da bir dişinin yaklaşması anında uyarılarak renk değiştirebilirler.

Bir bukalemun, ne kadar çok uyarılmış olursa renkleri daha da kırmızı, turuncu ve sarı hale gelir. Kısacası, renklere uyum sağlamak yerine daha da görünür bir hale gelmekte. Peki bu bukalemunlar nasıl oluyorda renk değiştiriyor?

Yıllardan beridir bukalemunların renk değişimleri ile ilgili, oturmuş ve yalın bir mekanizmanın var olduğunu düşündük. Bukalemunlar derilerinin altında, renkli pigmentler barındıran farklı hücrelere sahiptir. Bazıları kırmızı, bazıları sarı, bazıları da koyu melanin rengi içeren pigmentler dir. Bukalemunlar gibi farklı bir çok hayvanda, hücrelerinin arasından melanin salgıyarak daha koyu bir tona dönmektedir. Pigmentler belli bir noktada tekrar yoğunlaşarak tekrardan daha açık renge döner.

Bukalemunlar bu pigmentleri hücrelere göndererek, aynı şekilde kırmızı, sarı ve turuncu renklere döndüğü sanılıyordu. Ancak Genova Üniversitesi‘nde biyolog ve fizikçilerden oluşan bir grup bilim insanının araştırmaları bu durumun yanlış olduğunu gösterdi. 

Yapılan araştırmada ki ipuçlarına göre, bukalemunlarda yeşil rengi barındıran pigmentler bulunmamakta. Aslında yeşil renk, iki farklı mekanizmayla oluşur. Yapısal renk ve pigment rengi. Sarı pigment hücrelerinin altında, sistemli olarak dizili bulunan 130 nanometre boyutunda minik kristaller bulunur. Bukalemunlara yansıyan ışıklar, bu kristaller sayesinde kırınıma uğrar. Kristaller arasında bulunan boşluklar sayesinde mavi ışık diğer renklerin önüne geçerek güçlü bir şekilde yansır. Bu olay, bir morfo kelebeğinin kanadını çırptıkça etrafına mavi bir renk saçmasına çok benzerdir. Aslında herhangi bir şekilde kelebeğin kanadında mavi renk yoktur. Işık kırınımı ile ortaya çıkacak olan tek bir renk için, yapısal olan nano ölçekli kristaller vardır. Yani bukalemunların da yeşil görünmesinin asıl sebebi budur.

Bukalemunlar Nasıl ve Neden Renk Değiştirir?
Bukalemunlar Nasıl ve Neden Renk Değiştirir?

Bukalemunlar Yeşil Rengi Nasıl Değiştirir?

Peki bukalemunlar yeşil renklerini sarı, kırmızı ya da turuncuya nasıl çevirir?  Yapılan araştırmalardan önce, bukalemunların renk değişimlerinin, derilerinin altındaki renkli hücrelerdeki, ayrışan pigmentler tarafından sağlandığı düşünülüyordu. Ancak bilim adamları, değişkenlerin aslında, deri altında bulunan nano boyuttaki kristaller olduğunu keşfettiler.

Yani bukalemunlar derilerinin altındaki nano boyutta olan kristallerin aralarındaki mesafeleri arttırıp ya da azaltarak hangi renklerin yansıtılacağını belirlemekteler. Kısacası aralık ne kadar çok arttıkça, mavi renkten, sarıya, yeşile, kırmızıya ve turuncuya doğru değişmektedir.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabine Toplantısı

Kabine Toplantısı Kararları Açıklandı! Yasaklar Kalkıyor mu?

Supernova

Betelgeuse: Avcı Takımyıldızı’nın İkizlerevi