içinde

CyberBattleSim, Microsoft Yeni Siber Saldırı Simülatörünü Yayınladı

cyber_security
cyber_security

Microsoft tarafından, siber saldırı tehditlerine karşı yürütülecek olan çalışmalar için, açık kaynak kodlu, CyberBattleSim isimli yeni nesil siber saldırı simülatörü yayınlandı. CyberBattleSim adlı bu yeni nesil simülatör, Python tabanlı Open Al Gym takımını kullanıyor.

Siber saldırılar, günümüzde normal bir internet kullanıcısından tutunda, teknoloji devlerine kadar herk kullanıcının en korkulu rüyalarından biri. Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin de sık sık siber saldırılara kurban oldukları biliniyor. Bu durum da aslında bizlerin internet ortamındaki verilerin ne kadar çok risk altında olduğunu anlamamıza yardımcı olmakta.

Fakat güvenlik araştırmacıları ve veri bilimcileri sürekli olarak bu konuda farklı çalışmalar yürüterek, internet ortamındaki açıkları minimum seviyeye indirip, ortaya çıkabilecek olası siber saldırıları mümkün olan en az seviyeye indirgemeye çalışmaktalar. Microsoft şirketi de bu siber saldırılara engel olabilmek adına yeni nesil açık kaynak kodlu bir simülatör yayınladı.

Yeni yayınlanan bu simülatör, yapay zeka tarafından gelecek olan siber saldırılara karşı kullanılabilecek. Araştırmacılar bu simülatör sayesinde, yapay zekayı kullanarak siber saldırı gerçekleştirmek isteyen siber ajanlara karşı nasıl hareket etmelerinin gerektiğini ve ve aksiyonlara nasıl cevap verebileceklerini öğrenecekler.

CyberBattleSim
CyberBattleSim

CyberBattleSim Nasıl Çalışacak?

Microsoft’un yeni nesil siber saldırı simülatörü CyberBattleSim’de internet ağına önceden tanımlanmış olan bir dizi güvenlik açığından yararlanıp, ağın bir kısmını ele geçirmeye çalışan, simüle edilmiş bir yapay saldırgan yer alacak. Simüle edilmiş olan bu saldırgan, internet ağından dolaşırken, savunmacı olan bir ajan, bu simüle edilen yapay saldırganın varlığını tespit ederek, yapılan bu siber saldırıyı kontrol altına alabilmek için saldırganın internet ağındaki etkinliğini izleyecek.

CyberBattleSim’i GitHub sitesi üzerinden açık kaynak kodlu olarak paylaşan Microsoft, yayınlamış olduğu blok makalesinde “CyberBattleSim, bilgisayar üzerindeki sistemlerin karmaşıklığını olabildiğince soyut bir simülasyonu oluşturmanın bir yolunu sunarak, pekiştirerek öğrenme bağlamında, siber güvenlik zorluklarını çerçevelemeyi mümkün kılıyor. Bu araç takımını paylaşarak, toplumu ve çalışmalarımızı geliştirmeye, simüle edilmiş ortamlarda, siber ajanların nasıl etkileşime girdiğini ve geliştiğini araştırmaya ve bu çalışmaların siber ajanların nasıl davranacağını anlamamıza nasıl yardımcı olduğunu keşfetmeye teşvik ediyoruz” sözleriyle açık bir çağrı yaparak herkesi projeyi geliştirmeye davet etti.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Akım Clubhouse

Clubhouse Nedir, Yeni Akım Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Ramazan'da Sokağa Çıkma Yasağı

Sokağa Çıkma Yasağı Ramazan’da Var mı?