içinde ,

Dogecoin Yükselir mi? Kripto Paralar Neden Düşüşe Geçti?

Elon Musk Dogecoin
Elon Musk Dogecoin

Dogecoin Yükselir mi? Kripto Paralar Neden Düşüşe Geçti? Siz okumaya başlamadan önce bu makalenin yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmek isterim. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin başta olmak üzere diğer tüm altcoinlerde yaşanan düşüşlerin nedenini yatırımcılar merakla araştırıyor. Geçtiğimiz haftalarda başlayan düşüşlerin sonrasında yeniden yükselişe geçen Bitcoin ve diğer altcoinler, şimdi ise yeniden düşüşe geçti. Düşüşler devam ederken, yatırımcılar ise bu durumun sorumlusu olarak Elon Musk’ı görüyor. Peki kripto paralar neden düşüşte? Dogecoin yükselecek mi? işte yanıtı.

Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paralarda önemli ölçüde düşüş yaşanmasının ardından yatırımcılar Bitcoin neden düşüyor? Dogecoin yükselir mi? gibi soruları araştırmaya başladı. Bu durumun sorumlusu olarak da Elon Musk gösteriliyor.

Dogecoin Yükselecek mi?
Dogecoin Yükselecek mi?

Dogecoin Yükselişe Geçecek mi?

Bugün kısa süreli bir yükselişin ardından yeniden %12,62 seviyesinde bir değer kaybeden Bitcoin şu anda $ 34.157,7 yani 295,05 Türk Lirası seviyesinde işlem görüyor. Gün içinde 33.035,6 – 38.248,7 dolar değerleri arasında değişen Bitcoin‘in son 24 saatlik hacmi ise $56,99B. Güne %1,70’lik düşüşle başlayan Ethereum gün içinde %20,22 seviyesinde değer kaybetti ve şu anda $ 1.997,31 yani 16,05 Türk Lirası üzerinden işlem görüyor. %17,66’lik değer kaybeden Dogecoin ise şu anda $ 0,2401 yani 2,09 Türk Lirası değerine sahip.

Elon Musk’ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden 13 Mayıs’ta yapmış olduğu açıklamada, “Tesla Şirketi Bitcoin karşılığında hiçbir şey satmayacak. Madencilik işlemlerinin daha sürdürülebilir bir enerji ile çalışması durumunda Bitcoini ödemeler için kullanmayı planlıyoruz. Bunun yanında Bitcoinin harcadığı enerjinin %1’inden daha azını harcayan diğer kripto para birimleriyle de ilgilenmekteyiz” şeklinde konuşmuştu. Bu gelişmelerin ardından, son 24 saat içinde 38 bin 854 ve 45 bin 812 dolar arasında dalgalanmaya devam eden Bitcoin, yüzde 14.44 düşüşle 38 bin 803 dolara gerilemiş, birimin haftalık kaybı yüzde 32.39 olarak hesaplanmıştı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi ise yaklaşık 118 milyar dolar gerileme ile 726 milyar dolara düşmüştü.

Bununla birlikte Binance‘nin resmi Twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yapılmıştı. Yapılan bu açıklamada, “Ağ yoğunluğu nedeniyle Ethereum ve ERC20 para çekme işlemleri geçici olarak devre dışı bırakılmak zorunda kalındı. Sabrınız için teşekkür ederiz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” ifadesi yer almıştı. Bir diğer taraftan kripto para borsası Coinbase‘e de kullanıcıların erişimde sorun yaşadığını bildirilmişti. Coinbase‘in işlem yoğunluğu sebebiyle kripto paralarda bazı aksiyonları veremediği belirtildi. Kripto paraların düşüşünü etkileyen önemli olaylardan biri de Çin’in yerel finansal kurumlarının ve ödeme sistemlerinin kripto para hizmet vermesini yasaklanması oldu. Yasak haberi sonrasında kripto para borsalarında yine sert düşüşler yaşandı ve düşüş şu an için de devam etmekte.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fenerbahce Spor Kulubu

Fenerbahçe Spor Kulübü ‘nden Forvet Bombası! Barcelona’dan Sürpriz Transfer Geliyor!