içinde ,

Kibar Feyzo Filminde Geçen Tarihi Eski Konak Sinema Müzesi Oluyor!

Kibar Feyzo Tarihi Eski Konak
Kibar Feyzo Tarihi Eski Konak

Özellikle Kemal Sunal’ın başrol olarak oynadığı Kibar Feyzo filmi ile tanınmış olan Hatay’daki tarihi eski konak restore edilip sinema müzesine dönüştürüleceği günü bekliyor. Bu tarihi eski konak, Kibar Feyzo’nun dışında Sultan Gelin, Kasaba, Asi, Kaçak, Ezo Gelin ve Adak gibi birçok Türk sineması projesine ev sahipliği yapmış durumda. 

Yeşilçam’ın başta Kibar Feyzo olmak üzere birçok filminin çekimlerinin yapıldığı Hatay’daki bu tarihi eski konak restore edilerek sinema müzesine çevirileceği günü bekliyor.

Türk sinemasının Kibar Feyzo, Sultan Gelin, Kasaba, Asi, Kaçak, Ezo Gelin ve Adak gibi birçok dizi ve film projelerinin çekildiği eski adıyla Harran Mahallesi’ndeki Fatih Aliye Müderris Konağı’nın yenilenerek sinema müzesi haline getirilmesi için Hatay Valiliği restorasyon projesi çalışmasını tamamladığını duyurdu.

Yapılacak olan bu restorasyon çalışması sayesinde, yetmişli yıllarda çekilmiş olan Adak ve Ezo Gelin filmleri ile tanınan, başrolünü Kemal Sunal’ın üstlendiği, Adile Naşit, Müjde Ar, İlyas Salman ve Şener Şen gibi oyuncularında rol aldığı Kibar Feyzo filminde kurgusal karakter Maho Ağa’nın evi olarak üne kavuşan Fatih Aliye Müderris Konağı’nın sinema müzesi haline getirilerek bölge turizm ve kültürüne katkı sağlaması amaçlanıyor.

Hatay Tarihi Eski Konak Restorasyon
Hatay Tarihi Eski Konak Restorasyon

Hatay Valisinin Konuya İlişkin Açıklamaları

Hatay Valisi Rahmi Doğan, konağın eski şaşalı dönemine kavuşmasını amaçladıkları bildirdi. Bu tarihi eski konağın sinema ve turizm sektörlerine kazandırılması ile birlikte Hatay’a olumlu katkısı olacağını belirten Rasim Doğan, sözüne şunları da ekledi:

“Türk sinemasının sevilen filmlerine ev sahipliği yapmış konağı kaderine terk edemezdik. Geçen günlerde konakta incelemelerde bulunduk, filmdeki halinden eser kalmayan konak, aşırı yıpranma nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşıyor. Konaktaki havuz ve eklentileri ise bakımsızlıktan adeta harabeye dönmüş durumda. Uzun zamandır kendi haline terk edilen Reyhanlı ilçemize bağlı Harran Mahallesi’nde bulunan Kibar Feyzo’nun yanı sıra Ezo Gelin, Kaçak ve Asi gibi birçok film ve diziye ev sahipliği yapan konağın restorasyon çalışmalarını titizlikle yaptıktan sonra ilimize sinema müzesi kazandırmış olacağız.”

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu da bu eski tarihi konağın yaklaşık 60 yıldır ayakta olduğunu ve ilçe için önemli turistik yerlerden biri olduğunun altını çizerek, “Konağımız yıllarca açık hava sinema platosu görevi gördü. Sinema müzesine dönüştürülecek olmasından dolayı mutluyuz. İlerleyen dönemlerde Türkiye’nin birçok noktasından ziyaretçilerin uğrak mekanları arasında olacağını düşünüyoruz” dedi.

Tarihi Eski Konak Sinema Müzesine Dönüştürülüyor
Tarihi Eski Konak Sinema Müzesine Dönüştürülüyor

Mahalle Sakinler Yapılacak Olan Müze Projesinden Umutlu

Mahalle sakinlerinden Muavfak Demirhan ise bu tarihi eski konağın müzeye dönüştürülecek olmasının kendisini ve diğer Hatay sakinlerini mutlu ettiğini anlatarak, “Burası sevilen film ve dizilerin çekildiği mekan olarak biliniyor. Müze, konağı görmek için daha çok ziyaretçi gelmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şahap Kavcıoğlu 128 Milyar Dolar Açıklaması

Son Dakika: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan “128 milyar dolar nerede?” Sorusuna Yanıt Geldi!

Son Yılların En İyi 5 Filmi – En Güncel Film Önerileri