içinde ,

Mars Gezeninde Su Aramaları Devam Ediyor.

Rus Uzay Ajansı ve Avrupa Uzan Ajansı’nın ortaklaşa yürüttüğü ExoMars Projesi halen Mars Gezegeninde yaşam belirtisi arıyor.

Proje bünyesinde geliştirilmiş olan yeni uzay aracı “Bruno” kızıl gezegende yaşam formları bulmaya çalışacak. 2021 yılında Mars Gezegenine ulaşılması hedeflenen Bruno, Mars’ın yüzeyinin yaklaşık 2 metre altından sondaj yaparak numune toplama ve bu topladığı numuneleri kendi seyyar laboratuvarında test edebilme özelliğine sahip olacak.

Projenin mühendislerinden biri olan Paul Meacham, Bruno’nun üstünde bulunan iki adet kamera ile insanoğlunun görüş kabiliyetine oldukça uygun olan 3 boyutlu bir görüşe sahip olacağını açıkladı. “Bu sayede Bruno, karşısına çıkacak olan kaya veya engebeli arazileri önceden tespit edip geçip geçmeyeceğine karar veriyor.”

Bruno Uzay Aracı Tekerler
Bruno Uzay Aracı Tekerler

Tekerlekleri Yeniden İcat Edildi.

Paul Meacham, Bruno adlı aracın tasarlanması esnasında en çok zorlanılan parçanın tekerler olduğu hatta yeniden icat edildiğini söyledi. Saniyede 2cm yol alabilen  6 adet tekeri olan Bruno Mars Gezegeninde yarı otonom sürüş yeteneğine sahip olacak.

“Brunoda bulunan metal tekerlekler hareket sisteminde çok önemli bir yer alıyor. Tekerleklerin tasarımında kauçuk lastik malesef kullanamayız. Bunun nedeni ise kauçuğun organik bir materyal olmasıdır. Neticede Mars Gezegeninde kendi getirmiş olduğumuz hayat formunu keşfetmek istemeyiz. Bu sebepten dolayı, kauçuk lastiklerde bulunan basınç ve esnekliği sağlayacak yeniden icat edilmiş metal tekerleklere ihtiyacımız oldu.”

Mars Gezegenine Dünyamızdan herhangi bir yaşam formunu götürememe şartı, Mars Gezegenine gidecek olan uzay araçlarımızın sterilize edilmesi için çok fazla çaba göstermemize neden oluyor.

Üretilen bu yeni uzay aracı Bruno bu sebepten dolayı Londra yakınlarından bulunan Stevenage kendine inşa edilmiş bir özel odada monteleniyor.

Avrupa’nın farklı yerlerinden gelen parçalar burada sterilize edilerek montajlanıyor.

Bruno Mars
Bruno Mars

Yeni Uzay Aracı Bruno, Mars Ekvatorunun Yakınlarındaki Kurumuş Bir Göle İniş Yapacak

Uzun süren bir karar aşamasından sonra projenin ekibi 2. ExoMars Projesi için iniş bölgesini belirledi. Bruno Mars Gezegeninin yörüngesine girdikten sonra ilk rotasıi yani iniş yeri Mars Ekvatorundaki Oxia Planum adı verilmiş olan kurumuş göl olacak.

Proje araştırmacısı olan Hakan Svedhem seçilen bu bölge hakkındaki özellikleri şöyle açıkladı:

“Oxia Planum bölgesi incelenip analiz yapılacak en ilginç bölgelerden biri. Gönderilecek olan yeni uzay aracında bulunan sondaj aletleri, yüzeyde ve yüze altında numune alıp kolaylıkla inceleyebilir. Herşeyden önce burası, çoğu diğer bölgeye göre oldukça güvenli bir yer. Mars Gezegeninin en alçak bölgesinden biri olduğu için uzay aracı, atmosfer tabakasından geçtikten sonra yavaşlama imkanı olacak ve olası bir kaza yada çarpmaya karşı erken tepki verebilecek”

ExoMars Projesi bünyesinde ilk uydu 2016 tarihinde uzaya fırlatılmıştı ve 2018’in Nisan ayından itibaren Mars Gezegeninin detaylı bir haritası çıkarılmaya devam ediyor. Aynı zamanda da Mars’ta methan gazı olup olmadığı kontrol ediliyor.

Trace Gas Orbiter’in kameraları sayesinde çekilen görütlerde, Mar Gezegeninin oldukça farklı değişkenlere sahip olduğunu göstermekte. Avrupa Uzay Ajansı ikinci aşamada ise Mars Gezegeninde buzlanmış su bulmayı hedefliyor.

Hakan Svedhem, su kaynağı bulmanın, yaşam için vazgeçilmez bir şart olduğunun altını çiziyor:

“Mars Gezegeninde su, yüzeyinde altında. Yüzeyde göller malesef yok. Su hep donmuş bir halde yeraltı buzları var. Sıvı haldeki su her zaman yaşam şartı için öncelik olmuştur. Bu durum illa hayat olacak anlamını taşımıyor, ama hayat olması içinde en önemli şartlardan biri sıvı halde su bulabilmek.”

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Sitcom Efsanesi – Dizi ve Film Önerisi

CocoStar

CocoStar Tarifi, Ev Yapımı Nasıl Yapılır?