içinde , ,

Savunma Sanayi İmza Töreni 6 Yeni AR-GE Projesi

Ar-Ge İmza Töreni
Ar-Ge İmza Töreni

Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonu doğrultusunda, TSK’nın ve güvenlik güçlerinin ihtiyacı olan teknolojiyi sağlamak ve bu teknoloji geliştirirken dışarıya bağımlılığı azaltmak adına, milli ve yerli, özgün çözümlerin hayata geçirilmesi için, Ar-Ge çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla 6 yeni proje için imza töreni düzenlendi.

2020 yılında başlatılan Ar-Ge projeleri için Savunma Sanayi Başkanlığı bünyesinde düzenlenen tören, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Milli Savunma Bakanlığı ve projelerin geliştirilmesinde yerlen firmaların bazı temsilcilerinin de bulunduğu az sayıda katılımcı ile gerçekleşti. SSB Başkanı İsmail Demir, tören sırasında yaptığı konuşmada, bugüne kadar tamamlanan ve halen devam eden toplamda 104 Ar-Ge projenin olduğunu ve bu projeler için toplamda 3,5 milyar liralık harcama yapıldığını söyleyerek, bu projeleri, firmalar, araştırma kurumları, enstitüler ve üniversiteler ile birlikte yürüttüklerini belirtti.

Savunma Sanayi
Savunma Sanayi

Türkiye’nin “Küresel Güç Vizyonu” hedeflerinin Ar-Ge çalışmaları ve teknolojiye ayak uydurmaktan geçtiğinin bilincinde olduklarını söyleyen İsmail Demir;

“2002 yılında 49 milyon dolar olan savunma sanayisinin harcamaları, 2019 yılında ise 34 kat artışla 1.7 milyar dolara çıkmış bulunmakta. Bu rakam ise bu sektörün toplam cirosunun sadece %15’ine tekabül etmektedir.

Bu oranda sağlanan artışların, sektörde teknoloji geliştirmeye ve özgün ürün üretimine katkısı olacaktır. Türkiye’nin “Küresel Güç” olma vizyonu doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarına ve teknoloji konusundaki çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam edeceğiz. Bu çalışmalarında tam bağımsızlığımızın anahatarı olduğun bilincindeyiz ve bu çalışmalara azimle devam edeceğiz. dedi.

Türkiye Savunma Sanayi
Türkiye Savunma Sanayi

İsmail Demir, Savunma Sanayi Bakanlığı tarafından geliştirilen Ar-Ge projelerini dinamik ve çok daha hızlı bir süreçle faaliyete geçirebilmek adına oluşturulan Savunma Sanayi Bakanlığı Ar-Ge Panelleri ile güvenlik güçlerinin ihtiyacı olan platform ve sistemlerin geleceğe dönük yeni teknoloji alanlarındaki güncel ve özgün projeler için faaliyete başlama kararlarının alındığını, ek olarak SSB Ar-Ge Panellerinde son ürün teslimatını içermeyen, teknoloji gösterim ağırlıklı projeler doğrultusunda geniş alan çağrıları oluşturulmasına karar verildiğini söyledi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CocoStar

CocoStar Tarifi, Ev Yapımı Nasıl Yapılır?

Kabine Toplantısı

Kabine Toplantısı Kararları Açıklandı! Yasaklar Kalkıyor mu?