içinde

Sokağa Çıkma Yasağı Ramazan’da Var mı?

Ramazan'da Sokağa Çıkma Yasağı
Ramazan'da Sokağa Çıkma Yasağı

Coronavirus hastalığının artması sebebi ile bilindiği üzere ülkemizin riski yüksek olan birçok ilinde hafta sonu yasağı yeniden başlamıştı. Özellikle İstanbul ilimizde çok yüksek seviyelere gelen vaka sayısı nedeni ile Cumartesi günleri yeniden yasak uygulamasına geçildi. Şimdi ise tüm gözler “Ramazan‘da 21 günlük sokağa çıkma yasağı var mı, tam kapanma olacak mı?” gibi soruların yanıtı için, Kabine Toplantısına çevirdi. Bir önceki Kabine Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ramazan yasakları ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. 13 Nisan Salı günü başlayacak olan mübarek Ramazan ile ilgili uygulanacak olan kısıtlamalarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan’da sokağa çıkma yasağı risk seviyesi farketmeksizin tüm illerimizde uygulanacaktır şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Hafta sonu yasakları 10-11 Nisan tarihinde birçok ilimizde halihazırda devam ederken, bugün de minyonlar Ramazan’da 21 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulaması olacak mı yoksa olmayacak mı sorusuna yanıt arıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu son açıklamada tüm illerimizde risk seviyesi farketmeksizin hafta sonu yasakları uygulanacaktır şekilde bir ifade de bulunmuştu. Son durum böyleyken “Ramazan’da 21 günlük sokağa çıkma yasağı var mı, tam kapanma olacak mı?” gibi birden fazla soru milyonlarca kişinin gündeminde yerini aldı.

Ramazan’ da yasakların yanında farklı bir çok kısıtlamanın da uygulanma durumunun olduğu bildirilirken, henüz 21 gün sürecek olan tam kapanma iddialarını doğrulayacak herhangi bir açıklama bulunmamakta. Türkiye risk haritası göz önünde bulundurulduğunda, bu hafta sonun da Coronavirüs tedbirleri doğrultusunda İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde yasaklar ve kısıtlamalar devam etti. Ancak milyonlarca kişinin kulağı şimdilerde önümüzdeki Salı günü başlayacak olan Ramazan ayında. Ülkemizde vaka sayısı 50.000 aşarken 21 günlük tam kapanma iddiaları için henüz resmi bir açıklama bulunmamakta.

Ramazan'da Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?
Ramazan’da Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

“Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler doğrultusunda ve bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık; Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Buna yanında lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir.”

Ramazan'da Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?
Ramazan’da Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Ramazanda Yasak Varmı?

“Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız.” ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandırılacaktır. Yine ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.”

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cyber_security

CyberBattleSim, Microsoft Yeni Siber Saldırı Simülatörünü Yayınladı

Güllaç Nasıl Yapılır?

Güllaç Tatlısı Tarifi – 11 Ay Beklenen Tarif Geldi