içinde ,

Son Yılların En İyi 5 Filmi – En Güncel Film Önerileri

Bu yazımda sizler için son yılların en iyi 5 filmi, en güncel film önerilerini sizlere sundum. Sözü daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

1: Inception (IMDb:8.8)

Başlangıç yani Inception, herkesin çok sevdiği yönetmen Christopher Nolan’ın, Leonardo DiCaprio, Ellen Page, Cillian Murphy, Marion Cotillard, Ken Watanabe, Michael Caine, Tom Hardy, Gordon-Levitt gibi izlemeye doyamayacağınız bir çok ünlü oyuncuyu bünyesinde barındıran ve seyircisinden oldukça fazla iyi not almış filmdiri. Elbette Christopher Nolan filmografisinin çoğunda karşımıza çıkan ve bizleri filmin içine hızla çeken Hans Zimmer müziklerini de unutmamak gerekir. Filmin konusu ise insanların zihnine girerek bazı sırları çalan veya o insanların zihinlerine bazı komutlar veren bir ekibi anlatmakta. Filmin oldukça sürükleyici ve ilgi çekici senaryoları var. Hala bu filmi izlememiş olanlara duyurulur. Filmin, 8 Oscar adaylığına rağmen En iyi görsel efekt, ses montajı, ses miksajı ve en iyi sinematografi olmak üzere toplamda 4 ayrı ödülü daha bulunuyor.

Süre: 2 Saat 28 dakika

Tür: Bilim Kurgu, Dram

Netflix: Var

Son Yılların En İyi 5 FilmiInterstellar

2: Interstellar (IMDb: 8.6)

Interstellar Dramı ve Bilim Kurguyu çok başarılı bir şekilde harmanlayan Christopher Nolan’dan bir modern klasik daha. Bu sefer yönetmenimiz izleyicilerini bir uzay macerasının içine sokuyor. Michael Caine, Jessica Chastain, Anne Hathaway, Matthew McConaughey’in başrollerinde olduğu filmde, iklimsel değişiklikler nedeni ile artan kuraklık yüzünden dünyanın ciddi bir tehlike altında olduğu bir yakın gelecekte geçiyor. Bir grup uzay kaşifi, yeni keşfedilmiş bir solucan deliğini kullanarak, yıldızlararası bir yolculuk yapıyor. Bu film, Hans Zimmer imzalı müzikleri de müthiş. Filmin, 5 Oscar adaylığı olmasına rağmen sadece En İyi Görsel Efekt ödülü bulunuyor.

Süre: 2 Saat 49 dakika

Tür: Bilim Kurgu, Dram

Netflix: Var

Son Yılların En İyi 5 FilmiParasite

3: Parasite (IMDb: 8.6)

Parasite için Oscar tarihinin ilklerine imza atan bir film diyebiliriz. Bugüne kadar, “En İyi Yönetmen” ödülüne layık görülen Güney Koreli ilk yönetmen olan Bong Joon-ho’nun filmi 92 Akademi Ödüllerinde En İyi Film dahil dört dalda Oscar kazanmakla kalmadı birde üstüne Oscar tarihinde, İngilizce dışında bir dilde (Korece) çekilmiş ve aynı zamanda en iyi film seçilmiş ilk film oldu. Bu filmde, aksiyon, komedi, dram, gerilim ne ararsanız var. Filmin 2 saat boyunca temposu hiç düşmemekte. Film aynı zamanda 2 saat boyunca moddan moda sokuyor. Yani filmi izlerken kendinizi bir an gülerken, bir an ağlarken, başka bir anda da korkarken bulabiliyorsunuz. Filmin konusu ise temelde, Güney Kore’de sınıf farklılıklarının yol açmış olduğu sonuçları anlatmakta. Daha fazla spoiler vermeye gerek yok. Filmi biran önce izleyebilirsiniz.

Süre: 2 saat 12 dakika

Tür: Gerilim, Dram, Komedi

Netflix: Yok

Son Yılların En İyi 5 FilmiThe Departed

4: The Departed (IMDb: 8.5)

The Departed, 2006 Oscar’larında, yılın en iyi filmi ve en iyi yönetmeni seçilerek Martin Scorsese’yi Oscar’a kavuşturmuş olan filmdir. Aslen Leonardo DiCaprio, Mark Wahlberg, Jack Nicholson ve Matt Damon’un başrolünde oynadığı olduğu, Güney Kore sinemasından Hollywood’a uyarlanmış bir casus hikayesidir. Boston’da geçen bu filmde, Boston’da yeraltı dünyasının elinde tutan İrlan çetelerine sızmış olan bir polisin ve polis teşkilatına sızmış olan bir çete üyesinin hikayesini izliyoruz.

Süre: 2 saat 31 dakika

Tür: Suç, Gerilim

Netflix: Yok

Son Yılların En İyi 5 FilmiJoker

5: Joker (IMDb: 8.5)

Her ne kadar ödüllü Parasite almış olsa da 2020 Oscar’larına gerçekten damgasını vuran yapımı bize göre Joker oldu. Her zaman iyilerin tarafında olan süper kahramanların filmlerini izlemeye alışmış olduğumuz sinema dünyasında bu sefer Batman filmleri ve çizgi romanlarının en ünlü kötüsü Joker’i izledik. “ En İyi Erkek Oyuncu” dalında Joaquin Phoenix’e heykelciliği getiren filmde, kötülerin kötüsü Joker’in doğuşunu ve onu Joker yapan nedenlere tanık olmuş oluyoruz. Filmin, İzlandalı besteci ve çellist, Oscarlı Hildur Guðnadóttir imzalı müzikleri de şahane.

Süre: 2 saat 2 dakika

Tür: Dram, Suç

Netflix: Yok

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kibar Feyzo Tarihi Eski Konak

Kibar Feyzo Filminde Geçen Tarihi Eski Konak Sinema Müzesi Oluyor!

Recep Tayyip Erdoğan 1 Haziran Kabine Toplantısı

Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı Ne Zaman, Kabine Toplantısı Sonuçları