içinde ,

Uzay Roket Motoru Ateşleme Testini Geçti!

Türkiye Ay'a Yolculuğa Hazırlanıyor
Türkiye Ay'a Yolculuğa Hazırlanıyor

Türkiye’nin Ay’a sayahati için geçtiğimiz haftalarda tarihi bir olay yaşandı. Uzay seyahatleri için kullanılması planlanan uzay roket motoru, ateşleme testinden başarıyla geçti. SANAYİ ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Ay’a gönderilecek olan insansız araçta kullanılmak üzere tasarlanan milli ve özgün hibrit uzay roket motorunun, ilk testini başarılı bir şekilde geçtiğini duyurdu.

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tamamen özgün ve milli hibrit uzay roket motorlarını geliştiren Delta V’nin İstanbul Şilede yer alan Roket Motoru Ateşleme Tesisi’ni ziyaret etti. Bu ziyarette Bakan Varank’ın yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Delta V Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TÜBİTAK SAGE Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş ve Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu katıldı. Toplantı esnasında, 2023 yılında Ay’a sert iniş yapması planlanan uzay aracının geliştirme aşamaları ve çalışmaları masaya yatırılırken, hibrit uzay roket motorlarının ateşleme sistemleri, vana ve regülatör sistemleri, yüksek basınçlı kompozit tanklar detaylı bir şekilde ele alındı.

Toplantı sonrası heyet, uzay roket motorlarının testlerinin yönetildiği komuta merkezine geçiş yaptı. Uzay roket motorları testi için alınan güvenlik önlemlerinin sonrasında, testin geçilmesi için geri sayım başlatıldı. Bakan Mustafa Varank’ın verdiği komutla, ilk olarak Delta V tarafından geliştirilen uzay sınırını aşacak olan Hibrit Sonra Roketinin (SORS) itki sistemi dikey ateşleme testi yapıldı. İkinci test ise Milli Uzay Programı’nın 2023 yılında “Ay’a Sert İniş” görevi için tasarlanan hibrit uzay roket motoru için gerçekleşti.

Yapılan tüm testler başarı ile sonuçlandı. İki uzay roket motoru da, planlanmış süre boyunca sorunsuz bir şekilde çalıştı. Bakan Mustafa Varank çok başarılı olan iki ateşleme yapıldığını açıkladı. Testlerin 50 saniye gibi hedeflenen sürede gerçekleştiğini söyleyen Bakan Varank, “Bu 50 saniyelik ateşlemenin tamamını başarıyla bitirdi. Ay misyonunda kullanılabilecek motorun ilk denemeleri başarıyla yapıldı” dedi.

Uzay Roket Motoru Testi
Uzay Roket Motoru Testi

Bir Sonraki Uzay Roket Motoru Testi Sinop’ta Yapılacak

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, test sırasında iki adet ateşleme gerçekleştiğine şahitlik ettiklerini anlatarak, cümlesine şöyle devam etti. “Bunların bir tanesi 635 milimetrelik sonda roketinin, önümüzdeki ay fırlatması yapılacak motorun ateşlemesi. Aynı zamanda Ay misyonunda, yani uzayda kullanmayı hedeflediğimiz daha küçük bir motorun da yine ateşlemesinin testlerini yapmış olduk. Sonda roket motorunun bir örneği, inşallah mayıs ayında Sinop’tan ateşlenecek.”

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hibrit ve Elektrikli Otomobiller

Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Türkiye’de Satışa Sunuldu!

Tavuklu Sultan Kebabı Tarifi

Tavuklu Sultan Kebabı Tarifi – Sofraların En Sevilen Lezzeti